Zazdrość – jak z nią walczyć?
Zazdrość to jedna z najmniej pożądanych cech u partnera. Z jednej strony pokazuje, że mu na nas zależy z drugiej łatwo może przerodzić się w chorobliwą zazdrość, która już w nazwie mówi nam, że to nic dobrego. Wszyscy odczuwamy zazdrość nie tylko przez wzgląd na popularność innych osób, ale i ze względu na pieniądze, osiągnięcia życiowe, fakt posiadania szczęśliwej rodziny, a takich powodów można mnożyć. Jeśli jest to dobra zazdrość, motywująca nas do zrobienia czegoś by i nam było lepiej to dobrze. Gorzej, gdy dochodzi do tzw. chorobliwej zazdrości o naszą drugą połówkę. Jak z nią walczyć i kiedy warto to robić?
Czym jest zazdrość?
Emocje mogą być pozytywne lub negatywne (choć niektórzy uważają, że nie ma podziału), zazdrość zaliczana jest do tych niepożądanych. Jest uczuciem niepewności lub strachu przed utratą kogoś. Zazdrość często wynika z niskiego poczucia własnej wartości i braku zaufania do partnera.
W niewielkim stopniu jest pożądana w każdym związku na każdym jego etapie. Pokazuje, że nie jesteśmy obojętni drugiej osobie a nawet 20 lat po ślubie nasza druga połówka potrafi być o nas zazdrosna co oznacza, że uczucie nie wygasło.
Niestety często jest uczuciem o destruktywnym charakterze. Potrafi niszczyć związki i sprawia, że nie możemy być w pozytywnej relacji przez dłuższy czas.
Zazdrość nie jest uczuciem zarezerwowanym dla dorosłych osób czy nawet ludzi, również zwierzęta bywają zazdrosne. U ludzi zazdrość pojawia się już od najmłodszych lat i często obserwowana jest u dzieci w wieku szkolnym. Dzieci nie potrafią kryć zazdrości, nastolatkowie czy osoby dorosłe już lepiej skrywają to uczucie.
Więcej o tym relacjach damsko-męskich możesz poczytać na stronie https://intymnapolska.pl/
Kiedy zacząć walczyć z zazdrością?
Chorobliwa zazdrość jest czymś z czym należy walczyć, ale czasem nie powstaje bez powodu. Jeśli jedna z osób lubi flirtować z innymi to automatycznie się nam to nie podoba. W takich sytuacjach ciężko obwiniać się o bycie zazdrosnym. Należy porozmawiać z drugą osobą na temat jej zachowania i tego jak to odbieramy. Nadmierne filtrowanie jest czymś niezrozumiałym i należy ten problem rozwiązać.
Inną sprawą jest to, że w przypadku chorobliwej zazdrości coś co jest normalną rozmową może nam wydawać się filtrem. Zaślepieni uczuciami i niskim poczuciem własnej wartości nadajemy zwykłym czynnością i gestom nadzwyczajnego znaczenia.
O chorobliwej zazdrości mówimy, gdy, jeden z partnerów zaczyna kontrolować drugiego. W najbardziej ekstremalnych wariantach dochodzi do śledzenia drugiej osoby i wybierania z kim może się spotykać. To już o krok za daleko, należy wtedy zacząć z tym walczyć na poważnie.
Jeśli druga osoba przegląda Twój telefon albo optuje za tym abyście mieli takie same hasła do różnych komunikatorów to zazdrość zaczyna wchodzić na nieodpowiednie tory.
Jak pokonać zazdrość?
Będąc osobą zazdrosną najgorsze co możesz roić to tłumić swoje emocje. Niestety, ale w większości przypadków to osoba zazdrosna musi zaakceptować, że jej zazdrość jest chorobliwa i to ona jest problemem a nie druga strona.
Powiedz partnerowi jakie sytuacje doprowadzają Cię do szału zazdrości oraz czego się boisz. Postarajcie się ustalić, jak będziecie z tym walczyć, krok po kroku. Gdy rozwiązanie problemu wewnątrz pary nie będzie możliwe, konieczna może okazać się psychoterapia.
W żadnym wypadku nie należy się jej obawiać, dzisiaj nie jest to nic niezwykłego. Wiele osób chodzi do psychoterapeutów i wzbudza to akceptacje w społeczeństwie.
Na koniec to jednak nie psychoterapeuta a Ty sam musisz pokonać zazdrość, która w Tobie mieszka. Tylko pracą nad sobą będziesz w stanie podnieść swoje poczucie wartości i pomożesz sobie w zwalczeniu zazdrości.
Artykuł partnera