RSS

Poliwęglan komorowy i płyta akry…

Poliwęglan komorowy i pły…

Soczewki dla astygmatyków – co w…

Astygmatyzm to dość skomp…

Gryfy, sztangi - co to i do czeg…

Gryfy to sprzęty sportowe…

Komornik a umowa zlecenie: Co tr…

W dzisiejszych realiach r…

Obligacje skarbowe – oprocentowa…

Emitowane przez rząd obli…

Czy warto inwestować w akcje? O …

Inwestowanie w akcje inte…

Czy warto wykonać labioplastykę?…

Kobiety, które poddały si…

Czy wybór perfum powinien być de…

Wybór odpowiedniej nuty z…

Sport to zdrowie

Powiadają, że sport to zd…

Zazdrość - jak z nią walczyć?

Zazdrość to jedna z najmn…

«
»

Czy warto wykonać labioplastykę? Jaką techniką?

  • Napisany przez:

Kobiety, które poddały się zabiegowi zachwalają sobie jego efekty, czują się bardziej komfortowo i pewnie w wielu sytuacjach, w których wcześniej odczuwały skrępowanie albo nieprzyjazne doznania. Zabieg polega na redukcji tkankowej, czyli objętości poprzez odpowiednie docięcie, tak aby zachować ich proporcje i symetrie.

Zabieg czasami wiąże się z korekcją wyłącznie jednej wargi sromowej, w innym przypadku należy wykonać modelowanie obu warg. Dość często zabieg obustronnej labioplastyki wymaga dodatkowo korekcji tzw. hoodoplastyki, którą wykonuje się jednoczasowo.

 

Znieczulenie

Zabieg jest możliwy do przeprowadzenia w znieczuleniu miejscowym. Jest to najbezpieczniejsza forma znieczulenia dla pacjentki z najmniejszą możliwą ilością powikłań. Wybierając znieczulenie ogólne warto o tym pamiętać, że obciąża organizm zdecydowanie mocniej i występuje większe ryzyko zdarzeń niepożądanych.

 

Przy użyciu skalpela

Operacja jest skuteczna z zastosowaniem każdej możliwej techniki mając na uwadze metodę „cięcia”. Najważniejsze jest doświadczenie lekarza operującego. Klasyczna metoda polegająca na użyciu skalpela jest jedną z najstarszych metod w chirurgii „jednego dnia”. Ze względu na brak koagulacji należy wtedy założyć szereg szwów hemostatycznych – wchłanialnych lub klasycznych, które usuwa się kilka dni po operacji.

 

Szwy wchłanialne i klasyczne

Szwy wchłanialne nie wymagają dodatkowej wizyty kontrolnej, gdyż same się rozpuszczają, ale ten proces może trwać do 3 tygodni i mogą powodować dolegliwości bólowe. Klasyczne szwy wymagają wizyty w gabinecie 6-10 dni po operacji, ich usunięcie powoduje chwilowy dyskomfort, ale w późniejszym czasie nie ma uczucia „kłucia”, „pociągania”.

 

Przy użyciu lasera

Laser w przeciwieństwie do skalpela tnie poprzez wytworzenie znacznej temperatury i wtórnie koaguluje otwarte naczynia zmniejszając krwawienie, bądź je eliminując. Koagulacja jest bardziej precyzyjna niż przy diatermii, ale też nieco słabsza, stąd wielu lekarzy obecnie odchodzi od tej techniki operacyjnej.

 

Przy użyciu fal radiowych

Fale radiowe wysokiej częstotliwości /RF -radio frekwencja/ tną bardzo precyzyjnie i zapewniają dobrą koagulację z małym urazem okołooperacyjnym. Jest to najnowszy trend w tego typu zabiegach przy redukcji, korekcji i modelowaniu warg sromowych mniejszych. Jednak przy dużych naczyniach technika nie zapewnia dostatecznej koagulacji, stąd potrzeba jest założenia kilku dodatkowych szwów chirurgicznych. Przy użyciu tej metody zabieg można wykonać najszybciej w porównaniu z innymi tego typu metodami. Na przykładzie województwa śląskiego, labioplastyka w Katowicach coraz częściej jest wykonywana z użyciem fal radiowych.

 

Łączenie kilku metod

Część lekarzy wykonujących operacje łączy skalpel chirurgiczny z nożem radio frekwencyjnym. W miejscach szczególnie wrażliwych i mało ukrwionych stosuje się skalpel, co powoduje najszybsze gojenie się ran w późniejszym okresie, mniejsze doznania bólowe i najkrótszy czas rekonwalescencji.

 

Podsumowanie

Każda technika jest skuteczna pod warunkiem doświadczenia lekarza wykonującego zabieg i to jest najważniejsza kwestia jaką powinniśmy brać pod uwagę wybierając miejsce operacji. Sposób cięcia jak i chirurgiczne zaopatrzenie rany wpływa nieznacznie na przebieg i długość rekonwalescencji. Zabieg jest skuteczny i najbezpieczniejszy w znieczuleniu miejscowym ze wsparciem farmakologicznym bólu w okresie pooperacyjnym.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Blackwall