RSS

Dlaczego warto kupować w hurtown…

Hurtownie kosmetyczne to …

Rowerem wzdłuż Bałtyku – poznaj…

Wprawdzie sezon wakacyjny…

Giełda amerykańska - jaka jest j…

Stany Zjednoczone to pańs…

Darmowe ogłoszenia - czy warto z…

Darmowe ogłoszenia nieruc…

Czy warto inwestować w akcje? O …

Inwestowanie w akcje inte…

USG jamy brzusznej - na czym pol…

USG brzucha. Czym jest ba…

Praca opiekunki za granicą: wady…

Ile osób, tyle opinii…

16 kroków do miliona

Aby zostać milionerem i o…

Obozy żeglarskie dla młodzieży

Każdy człowiek ma w sobie…

Marketing w internecie to podsta…

Marketing w internecie to…

«
»

Soczewki dla astygmatyków – co warto wiedzieć?

  • Napisany przez:

Astygmatyzm to dość skomplikowana wada wzroku, która polega na zaburzeniach w układzie optycznym oka. Może występować jednocześnie z innymi najbardziej rozpowszechnionymi w społeczeństwie wadami – krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Korzystanie z soczewek kontaktowych u takich osób jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Wady wzroku – problem większości z nas

Wady wzroku dotyczą obecnie powyżej 70% naszego społeczeństwa. Polacy najczęściej zmagają się z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Kolejną częstą wadą jest prezbiopia, nazywana też starczowzrocznością. W jej przypadku problemem jest utrata pewnej naturalnej elastyczności oka. Powodem są procesy starzenia, zachodzące także w narządzie wzroku. Kolejną wadą na liście najczęstszych przypadków u okulisty, jest także astygmatyzm.

Osoby z astygmatyzmem doświadczają zaburzeń widzenia, które opisują jako zamazany i niewyraźny obraz. Trudno im rozczytać napisy, a nawet rozpoznawać twarze bez pomocy optycznych. Tacy pacjenci często mrużą oczy, jakby usiłowali wyregulować w ten sposób ostrość wzroku. U dzieci z astygmatyzmem można zaobserwować, jak podczas rysowania lub innych zajęć manualnych, przekrzywiają głowę.

Wszystko to dzieje się dlatego, że światło, zamiast skupiać się na siatkówce, jest rozpraszane w różnych kierunkach. Astygmatyzm może współwystępować z którąś z wymienionych wcześniej wad, ale wcale tak nie musi być zawsze. Dowiedz się więcej o astygmatyzmie z artykułu https://www.bezokularow.pl/poradnik/astygmatyzm-objawy-test-i-sposob-leczenia

Soczewki – praktyczne rozwiązanie

Korekcja wad wzroku to dwie możliwości: okulary albo soczewki kontaktowe https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe. Te ostatnie dość często wygrywają z okularami, bo są o wiele bardziej wygodne. Gdy ktoś zaczyna korzystać z soczewek, z reguły woli już przy nich pozostać. Łatwo to zrozumieć – szkła kontaktowe nie zmieniają wyglądu, nie zachodzą parą przy wchodzeniu do ciepłego pomieszczenia czy pojazdu. Dzięki nim mamy także o wiele wyższy komfort podczas różnych aktywności sportowych.

Astygmatycy powinni wiedzieć, że również mogą z powodzeniem nosić soczewki i cieszyć się tą samą wygodą co inni użytkownicy. Ale to nie mogą być takie same soczewki jak dla krótko- czy dalekowidzów. Soczewki odpowiednie dla astygmatyków, to soczewki toryczne (nazywane też cylindrycznymi – tak samo, jak szkła okularowe dla astygmatyków).

Wybór właściwych soczewek kontaktowych

Wybór soczewek kontaktowych, bez względu na to, jaką masz wadę wzroku, musi być ustalony z optometrystą lub okulistą. Nie wolno samemu o tym decydować, nawet jeśli wiemy ile dioptrii wynosi nasza wada.

Dobór soczewek musi uwzględniać też inne parametry oka. Astygmatyk kupujący soczewki kontaktowe, powinien wiedzieć jaką potrzebuje:

  •       moc
  •       cylinder
  •      
  •       średnicę DIA
  •       krzywiznę BC

Oprócz tego, w trakcie konsultacji ze specjalistą padają pytania o tryb życia, sposób pracy, ewentualnie inne problemy zdrowotne. Na tej podstawie ustala się najlepsze dla danej osoby soczewki kontaktowe pod względem czasu noszenia. A mogą być one:

– jednodniowe

– dwutygodniowe

– miesięczne

Na co zwracać uwagę kupując soczewki kontaktowe?

Gdy zaczniesz się interesować soczewkami kontaktowym, zauważysz, że jest jeszcze kilka istotnych cech tych produktów, o których warto wiedzieć. Spore znaczenie ma np. stopień uwodnienia, określany przez producentów jako wartość procentowa. Określa się trzy kategorie soczewek pod tym kątem:

– do 40% – niskie nasycenie wodą

– 50-60% – średnie nasycenie

– powyżej 60% – wysokie uwodnienie

Większość produktów obecnych na rynku, to soczewki hydrożelowe lub silikonowo – hydrożelowe. Dzięki temu są odpowiednio elastyczne i trwałe. Ważna może okazać się także tlenoprzepuszczalność, czyli ich zdolność przenikania tlenu przez soczewkę do powierzchni oka. Im wyższa tlenoprzepuszczalność, tym lepiej dla oka i komfortu noszenia.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Blackwall