RSS

Komornik a umowa zlecenie: Co tr…

W dzisiejszych realiach r…

Zazdrość - jak z nią walczyć?

Zazdrość to jedna z najmn…

Jak wybrać konto bankowe i na ty…

Wybór odpowiedniego konta…

Obligacje skarbowe – oprocentowa…

Emitowane przez rząd obli…

Skarga wierzyciela na czynności …

Wierzyciel, który prowadz…

Kary za niezgodne z prawem eksmi…

Właściciel kamienicy pryw…

Korekta kosztów w przypadku nieu…

Polskie przepisy podatkow…

Szukasz stabilnej branży? Zostań…

W niepewnych czasach …

Czym jest inflacja i jak duży wp…

Pojęcie inflacji jest pow…

Karkonoski Park Narodowy - dlacz…

Organizacja eventu firmow…

«
»

Co grozi za wyrzucenie niepłacącego lokatora?

  • Napisany przez:

Posiadanie mieszkania pod wynajem ma sporo zalet, a wiąże się też i z pewnym ryzykiem. Jeżeli osoba wynajmująca lokal uchyla się od płacenia czynszu, może pojawić się spory problem. Czy takiego lokatora można wyrzucić z domu? Jak wygląda prawo i co może grozić właścicielowi?

Lokator nie płaci – czy można go wyrzucić?

https://konstytucje.pl/wyrzucenie-lokatora-ktory-nie-placi-a-jest-zameldowany-lub-nie/

Sprawa z niepłacącymi lokatorami jest dosyć skomplikowana i choć mogłoby się wydawać, że skoro ktoś nie wywiązuje się z umowy, to znaczy, że można go wyrzucić. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Kilka lat temu weszła w życie nowelizacja przepisów na temat ochrony praw lokatorów, zgodnie z którą właściciel mieszkania nie może wyrzucić nikogo na bruk. Nie ważne, że wynajmujący nie płaci i nie że nie dostosował się terminu wyprowadzki – nie może nic zrobić i już.

Co zrobić, by pozbyć się niepłacącego lokatora?

Niestety sprawa jest tutaj trudna. Z założenia ustawa o ochronie lokatorów miała chronić ich przed tak zwanymi czyścicielami mieszkań, czyli właścicielami czy zarządcami, którzy w sposób bezprawny chcą pozbywać się mieszkańców. Niestety nowe prawo ma też swoje wady – chroni nie tylko uczciwych lokatorów, ale i tych, którzy za nic mają uiszczanie opłat za mieszkanie czy też są uciążliwi dla innych. Właściciel nieruchomości ma więc ograniczone możliwości i jedynie co może zrobić, to odwołać się do sądu.

Jak wygląda wyrzucenie, lokatora opisuje również poradnik na konstytucje.pl, przedstawiając krok po kroku, jak należy w takim przypadku postąpić. W sieci nie brakuje artykułów, które poruszają ten temat, a jak się okazuje, można znaleźć wiele osób, które z powodu funkcjonujących przepisów mają teraz duży problem. Niepłacący lokatorzy stali się niemal bezkarni, a prawo, które miało ich chronić, jest jednocześnie krzywdzące dla właścicieli mieszkań.

Jak wygląda proces eksmisji niepłacącego lokatora?

Aby właściciel lokalu mógł pozbyć się niepłacącego lokatora, w pierwszej kolejności musi złożyć mu na ręce pismo z wypowiedzeniem umowy najmu i oznaczeniem czasu na wyprowadzkę. Jeżeli po tym terminie mieszkanie nadal jest zajęte, należy zgłosić wniosek do sądu o eksmisję, a mając pozytywny wyrok, kolejnym krokiem będzie przedstawienie pisma do komornika w celu uruchomienia klauzuli wykonalności. W tym czasie właściciel sam z siebie nic zrobić nie może – zabronione jest siłowe wyrzucanie lokatorów oraz wykorzystywanie innych środków przymusu.

Co grozi za wyrzucenie lokatora z lokalu?

Jeżeli niecierpliwy właściciel mieszkania mimo wszystko samodzielnie postanowi wziąć sprawy w swoje ręce, będzie musiał liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jak zostało wspomniane nie ma on prawa wyrzucać nikogo z mieszkania, nawet jeżeli posiada wyrok sądu i trwa postępowanie komornicze. Wyrzucając siłą niepłacących lokatorów albo zmuszając ich do wyprowadzki np. przez groźby lub inne uciążliwe zachowania, będzie to uznane za działanie bezprawne podchodzące pod przestępstwo. Dotyczy to zresztą nie tylko samego właściciela, ale też i zarządcy budynku, a także każdej innej osoby trzeciej działającej na zlecenie.

W takich przypadkach będzie się odpowiadało przestępstwo z kodeksu karnego, za co może grozić pozbawienie wolności do lat trzech. Jeżeli na przykład właściciel dopuszcza się dewastacji nieruchomości w celu wymuszenia wyprowadzki, wówczas można też zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej za zniszczenie mienia i dodatkowo zostaną obciążeni kosztami naprawy.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Blackwall