RSS

Uszczęśliwianie Europy

Niezależnie od głupot jak…

Zaoszczędź na wymianie walut w k…

Każdy z nas wszędzie szuk…

Marketing w internecie to podsta…

Marketing w internecie to…

Czym jest inflacja i jak duży wp…

Pojęcie inflacji jest pow…

Fakturowanie i zarządzanie magaz…

Każdy właściciel przedsię…

Energia Kundalini

Wiele osób spotyka się z …

Praca opiekunki za granicą: wady…

Ile osób, tyle opinii…

Jak wybrać konto bankowe i na ty…

Wybór odpowiedniego konta…

A miało być tak pięknie

Biznes w internecie kusi …

Pozbądź się błędów tradingowych,…

Czy jesteś jednym z tych …

«
»

Korekta kosztów w przypadku nieuregulowania terminowo zobowiązania

Polskie przepisy podatkowe są pełne zawiłości i nieścisłości, na które wskazują kolejni eksperci. Wymagają gruntownej nowelizacji lub stworzenia na nowo prostego systemu podatkowego, który chroniłby z jednej strony podatników, a z drugiej dbał o szeroko rozumiane interesy państwa. Kontrowersje między innymi budzi obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania terminowo zobowiązania.

Obowiązek ten nakładany jest na podatników na mocy dwóch przepisów: art. 15 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan, przepisy te są na tyle kontrowersyjne, że powinny zostać uchylone. Zostały one wprowadzone w życie ustawą z dnia 16 listopada 2012 roku i miały być rozwiązaniem dla problemów związanych z powstającymi w obrocie gospodarczym zatorami płatniczymi. Fiskus chciał w ten sposób pozytywnie wpłynąć na dyscyplinę płatniczą wśród przedsiębiorców.

Po ponad dwóch latach obowiązywania przepisów przedsiębiorcy nie odczuli, aby zatory płatnicze się zmniejszyły. Rynek też nie zyskał na takim stanie prawnym. Nieprecyzyjność i wadliwa konstrukcja przepisów podatkowych powodują, że przedsiębiorcy odczuwają dotkliwe sankcje w postaci konieczności ponoszenia wysokich kosztów księgowo-ewidencyjnych. Jednocześnie, muszą sprostać ryzyku podatkowemu bycia zależnym od rzetelności kontrahentów, z którymi prowadzą interesy.

Uchylenie wspominanych przepisów zakłada prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Są one negatywnie opiniowane przez ekspertów wypowiadających się na ich temat w ramach konsultacji społecznych. Ich istnienie w rzeczywistości przyczyniło się tylko do pogorszenia sytuacji słabych firm, zwłaszcza małych i mikroprzedsiębiorstw. Takie podmioty, które same mają trudności w regulowaniu terminowo zobowiązań, muszą dodatkowo ponosić koszt w postaci korekty kosztów uzyskania przychodów. Nie sprzyja to wychodzeniu z problemów finansowych, a jedynie zbliża do ogłoszenia upadłości i zlikwidowania działalności gospodarczej.

Artykuł: Blackwall

Polecane

Popularne

Serwisy

Blackwall