Kurzajka na stopie przyczyny i leczenie
Sporym problemem, który dotyka głównie dzieci, młodzież oraz osoby z atopowym zapaleniem skóry i obniżoną odpornością jest pojawiająca się kurzajka na stopie. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć różne podłoże. Bez wątpienia jednak jest to dokuczliwa dolegliwość, z którą jednak można sobie poradzić. Dlaczego na naszych stopach pojawiają się kurzajki oraz w jaki sposób należy je leczyć?
Czym są i skąd biorą się kurzajki?
Kurzajka stanowi zmianę skórną, która wywołana jest przez wirus brodawczaka ludzkiego, czyli wirusa HPV. Jest on rozpowszechniony w naszym środowisku i może spowodować namnożenie się bardzo dużej liczby komórek skóry, co doprowadza w konsekwencji do pojawienia się kurzajki. Wirus brodawczaka ludzkiego HPV występuje aż w 150 odmianach.
Brodawki zwykłe w początkowej fazie nie są bolesne i mogą być niezauważone. Z czasem jednak zaczynają powodować dyskomfort oraz cechować się nieestetycznym wyglądem. W zależności od odmiany możemy wyróżnić brodawki narządów płciowych, brodawki płaskie, kurzajki zwykłe lub kurzajki stóp. W przypadku brodawki stóp przyczyny powstawania kurzajek wiążą się z wirusem HPV-1 jeśli są to kurzajki typu myrmecia, HPV-2 w przypadku kurzajek mozaikowych i HPV-1 w przypadku kurzajek okołopaznokciowych.
Jak poradzić sobie z kurzajką na stopie?
Kurzajka na stopie jest problemem, z którym można sobie poradzić dzięki zastosowaniu odpowiednich metod i preparatów. W aptekach znaleźć można produkty do usuwania kurzajek, jednak przed skorzystaniem z nich warto skonsultować się z dermatologiem lub farmaceutą. Popularnością cieszy się również wykorzystanie domowych sposobów. To między innymi zastosowanie glistnika. W łodydze tej rośliny znajduje się sok, który należy aplikować na znajdującą się na stopie kurzajkę. Powtarzany dwa razy dziennie zabieg przynosi bardzo korzystne rezultaty. Działanie lecznicze wykazuje również mniszek lekarski oraz rozgnieciony czosnek.
Jeśli kurzajki na stopach powodują spore dolegliwości lub ból, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, można zdecydować się także na zabieg usuwania kurzajek. Wykorzystywana jest między innymi krioterapia, czyli wymrażanie kurzajek ciekłym azotem. Zastosować można także elektrokoagulację, polegającą na usuwaniu zmian za pomocą prądu. W szybki i bezbolesny sposób kurzajki usunąć można za pomocą lasera. Kurzajka na stopie przyczyny https://twoje-surfowanie.pl/porady-zdrowotne/kurzajka-na-stopie-przyczyny-leczenie-i-domowe-sposoby/, rodzaje i sposoby leczenia – więcej informacji znajduje się na stronie internetowej https://twoje-surfowanie.pl/porady-zdrowotne/kurzajka-na-stopie-przyczyny-leczenie-i-domowe-sposoby/.
Artykuł partnera
https://www.blackwall.pl/czy-alkomat-elektrochemiczny-jest-lepszy-od-polprzewodnikowego/