RSS

USG jamy brzusznej - na czym pol…

USG brzucha. Czym jest ba…

Fakturowanie i zarządzanie magaz…

Każdy właściciel przedsię…

Sport to zdrowie

Powiadają, że sport to zd…

Skarga wierzyciela na czynności …

Wierzyciel, który prowadz…

A miało być tak pięknie

Biznes w internecie kusi …

Dlaczego warto kupować w hurtown…

Hurtownie kosmetyczne to …

Fundusze ETF jako opłacalny spos…

Inwestowanie długotermino…

Soczewki dla astygmatyków – co w…

Astygmatyzm to dość skomp…

Czym jest inflacja i jak duży wp…

Pojęcie inflacji jest pow…

Najczęstsze wskazania do wykonan…

Bark jest jednym z na…

«
»

W jaki sposób rozliczyć PIT z Niemiec?

W Niemczech płacimy przynajmniej jeden podatek, ale niektórych mogą obowiązywać ich aż trzy. Jeżeli Twoją rezydencją podatkową jest Polska, zapewne możesz uzyskać zwrot podatku z Niemiec.

W jaki sposób rozliczyć PIT z Niemiec?

 

Polskie prawo podatkowe nie należy do najprostszych gałęzi prawa. Okazuje się jeszcze większym wyzwaniem, gdy pracowaliśmy w dwóch państwach naraz i w obu uzyskaliśmy przychody na określonym poziomie. Jak niemiecki system podatkowy łączy się z polskim? W jaki sposób rozliczyć PIT z Niemiec?

 

Jak wygląda system podatkowy w Niemczech?

 

W sytuacji, w której pracujemy za granicą, w Polsce rozliczamy się stosując metodę zwolnienia z progresją, czyli taką, w przypadku której jesteśmy zwolnieni z płacenia składek za dochód uzyskany poza krajem. Jeżeli wyjeżdżamy do pracy do Niemiec, płacimy jednak:

  • Lohnsteuer – standardowy podatek od dochodów,
  • Kirchensteuer – dla osób przynależących do wspólnoty religijnej,
  • Solidaritätszuschlag – który obowiązuje osoby pracujące w zachodniej części kraju, po to, by równoważyć dysproporcje w jego rozwoju.

W Niemczech obowiązują różne klasy podatkowe, a wysokość opłat jest zależna w dużej mierze od uzyskiwanych dochodów i stanu cywilnego. Okres rozliczeniowy w tym kraju trwa do 31 lipca. W Polsce natomiast termin rozliczenia trwa do 30 kwietnia, a w sytuacji, gdy wtedy wypada dzień wolny, zobowiązani jesteśmy dostarczyć dokumenty (on-line lub osobiście) najpóźniej w kolejnym dniu roboczym.

 

Jak mogę rozliczyć PIT z Niemiec?

 

Jak rozliczyć pit z Niemiec? Deklarację podatkową składamy zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Konieczne będzie nie tylko ustalenie stopy procentowej podatku, ale również klasy podatkowej w Niemczech. W Polsce trzeba obliczyć podatek według skali podatkowej, biorąc pod uwagę dochody z obu państw. Ponieważ jednak większości osób nastręcza to niemałych trudności, a nawet jeżeli uda się samodzielnie obliczyć i wypełnić wszystkie pisma, nie mamy pewności, że wykonaliśmy tę czynność prawidłowo, najlepiej zwrócić się do firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Tax-Pol, które specjalizuje się w odzyskiwaniu zwrotu podatku z Niemiec. Pozwala to maksymalnie uprościć wszystkie procedury i sprawić, że w końcu staną się one przejrzyste i przyjazne.

Artykuł sponsorowany

Polecane

Popularne

Serwisy

Blackwall