RSS

USG jamy brzusznej - na czym pol…

USG brzucha. Czym jest ba…

Fakturowanie i zarządzanie magaz…

Każdy właściciel przedsię…

Sport to zdrowie

Powiadają, że sport to zd…

Skarga wierzyciela na czynności …

Wierzyciel, który prowadz…

A miało być tak pięknie

Biznes w internecie kusi …

Dlaczego warto kupować w hurtown…

Hurtownie kosmetyczne to …

Fundusze ETF jako opłacalny spos…

Inwestowanie długotermino…

Soczewki dla astygmatyków – co w…

Astygmatyzm to dość skomp…

Czym jest inflacja i jak duży wp…

Pojęcie inflacji jest pow…

Najczęstsze wskazania do wykonan…

Bark jest jednym z na…

«
»

Czy alkomat elektrochemiczny jest lepszy od półprzewodnikowego?

  • Napisany przez:

Zakup alkomatu na prywatny użytek to dobry pomysł dla wszystkich kierowców. Ale wielu z nich nie wie, czy lepiej jest zamówić alkomat półprzewodnikowy, czy może elektrochemiczny. W niniejszym artykule przedstawiamy więc kilka szczegółów na temat działania tych urządzeń oraz ich kalibracji.

Alkomat z sensorem elektrochemicznym

Tanie alkomaty półprzewodnikowe korzystają ze starszej technologii, w rezultacie czego większość modeli tego typu ma duży wskaźnik błędu pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat elektrochemiczny natomiast cechuje się lepszą dokładnością. Jak możemy przeczytać chociażby na stronie neomaniak.pl, alkomat z czujnikiem elektrochemicznym odznacza się minimalnym błędem 3% przy odczycie wzorca 1,0 promili. Półprzewodniki zaś są wadliwe na poziomie 15-20% przy wzorcu 0,5 promili. W praktyce oznacza to, że im większe stężenie alkoholu w organizmie, tym bardziej wiarygodne będą sensory elektrochemiczne. Ponadto te urządzenia pozwalają na powtarzalność odczytów, a niektóre modele nadają się też do tego, aby za ich pomocą przebadać znaczną grupę ludzi w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego właśnie z tego typu urządzeń korzystają dziś służby mundurowe. Jedyną zaletą testerów półprzewodnikowych jest ich bardzo niska cena. Ale czy rzeczywiście warto zaoszczędzić te parę złotych, żeby dostać niewiarygodne pomiary?

Proces kalibracji alkomatu

Każdy alkomat działa przez jakiś czas, ale w końcu przychodzi pora, gdy trzeba go podregulować. To dotyczy wszystkich alkomatów, choć sensor elektrochemiczny wymaga tego rzadziej, co jest jego dodatkową zaletą. W każdym razie usługi kalibracji często oferują profesjonalne sklepy, które sprzedają alkomaty. Poza tym wiele modeli jest dostępnych w pakiecie z 12, a czasem wręcz 24 miesiącami darmowej kalibracji. W związku z tym warto zajrzeć na stronę neomaniak.pl i przejrzeć dostępne tam oferty.

Jeśli chodzi o samodzielne kalibrowanie sprzętu, to lepiej jest tego nie robić. Do tego trzeba wyspecjalizowanego inżyniera z dostępem do stosownego laboratorium. Aby poprawnie kalibrować alkomat, potrzebne są więc odpowiednie warunki. Chodzi o maszyny oraz dobrą wilgotność powietrza czy chociażby wzorcową zawartość alkoholu w mieszance mającej symulować oddech osoby pod wpływem alkoholu. To bardzo ważne, ponieważ stężenie alkoholu musi być identyczne za każdym razem, gdy się dokonuje prób. Tylko w ten sposób można dobrze wyregulować urządzenie. Alkomaty elektrochemiczne nie są wyjątkiem.

Artykuł zewnętrzny

Foto: Pixabay

Polecane

Popularne

Serwisy

Blackwall