RSS

Kary za niezgodne z prawem eksmi…

Właściciel kamienicy pryw…

Jak budować relacje z klientem B…

Dbałość o długotrwałe…

Czym jest i co powinna zawierać …

Umowa darowizny ma za…

Jak znaleźć tanią nieruchomość i…

Dobra wyszukiwarka nieruc…

Giełda amerykańska - jaka jest j…

Stany Zjednoczone to pańs…

Darmowe ogłoszenia - czy warto z…

Darmowe ogłoszenia nieruc…

Broker a dom maklerski – jaka je…

Jesteś początkującym …

Rowerem wzdłuż Bałtyku – poznaj…

Wprawdzie sezon wakacyjny…

USG jamy brzusznej - na czym pol…

USG brzucha. Czym jest ba…

Korekta kosztów w przypadku nieu…

Polskie przepisy podatkow…

«
»

Kary za niezgodne z prawem eksmisje mieszkańców

Właściciel kamienicy prywatnej ma prawo w szczególnych przypadkach do przeprowadzenia eksmisji lokatorów z mieszkań. Musi jednak zawsze brać pod uwagę przepisy Ustawy o ochronie praw lokatorów. Niestety, w wielu przypadkach eksmisje są przeprowadzane niezgodnie z prawem, za co właścicielom grozi nawet do 12 lat więzienia.

Kiedy eksmisja jest możliwa?

Pierwszym krokiem do tego, aby kamienicznik mógł pozbyć się z lokali mieszkalnych w kamienicy ich lokatorów jest wypowiedzenie umowy najmu. Jest ono możliwe zarówno wówczas, gdy lokatorzy uiszczają czynsz na bieżąco, jak i wtedy, gdy przestają płacić. Ustawa o prawach lokatorów wskazuje, że można wypowiedzieć umowę najmu przy regularnym opłacaniu czynszu przy zachowaniu 6-miesięcznego terminu wypowiedzenia, o ile właściciel kamienicy zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu. Konieczne jest zapewnienie przez właściciela lokalu zamiennego lokatorowi. Jeśli lokatorzy nie płacą czynszu, można wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem przynajmniej miesięcznego terminu wypowiedzenia, w przypadku, gdy lokator jest zwleka z zapłatą czynszu za trzy pełne okresy płatności.

12 lat pozbawienia wolności

Niektórzy właściciele kamienic stosują niezgodne z prawem triki, aby pozbyć się niechcianych najemców. Przeprowadzają na przykład domniemany remont generalny kamienicy, a lokatorzy mają tak uprzykrzone życie, że sami się wyprowadzają. Jeśli sąd uzna, że pod pretekstem remontu kamienicznik nękał lokatorów kamienicy, może skazać taką osobę nawet na 12 lat pozbawienia wolności. Mamy bowiem wówczas do czynienia ze stalkingiem, o którym mówi art. 190 Kodeksu Karnego. Stalking jest długotrwałym, uporczywym i złośliwym nękaniem. Jest to przestępstwo zagrożone karą więzienia. Policja i prokuratura muszą jednak dowieźć, że z takim przypadkiem mają miejsce, a jest to trudne. Nawet jeśli najemcy składają tego typu doniesienia, organy ścigania nie reagują lub umarzają postępowania z uwagi na znikomą szkodliwość czynu. W ten sposób problemy pozostają nierozwiązane.

Nękanie lokatorów i nielegalne eksmisje są karalne w prawie cywilnym. Możliwe jest dochodzenie w sprawie osób dopuszczających się nielegalnej eksmisji. Lokator ma prawo do uzyskania odszkodowania na drodze sądowej. Aby usunąć lokatora legalne z zajmowanego mieszkania właściciel musi przestrzegać prawa. Najczęściej stosowaną metodą jest wysłanie pisemnego wezwania do opuszczenia zajmowanego lokalu lub pisma wskazującego na intencje właściciela do osobistego przejęcia mieszkania. Właściciel może być winnym dokonania nielegalnej eksmisji lub nękania lokatorów jeśli nie doręczył powyżej dokumentów.

Nękanie lokatora ma miejsce w sytuacji kiedy właściciel podejmie działania, w wyniku których lokator nie czuje się bezpiecznie w zajmowanym lokalu lub jest zmuszony do opuszczenia lokalu. Nękaniem jest także zaniedbywanie podjęcia działań, które mogą mieć podobne skutki: zaniechanie podstawowych napraw w zajmowanym lokalu, groźby, dopuszczanie się przemocy fizycznej, bezprawne zagarniecie wyposażenia i rzeczy, usunięcie z lokalu należących do lokatora przedmiotów oraz blokowanie dostawy wody, prądu lub gazu. Nękanie to również uniemożliwianie korzystania z kuchni, łazienki lub toalety.

Nielegalna eksmisja ma miejsce w sytuacji gdy właściciel wymienił zamki, dokonał eksmisji bez prawomocnego nakazu sądowego, nie wysłał pisemnego zawiadomienia o konieczności opuszczenia zajmowanego lokalu.

Jeśli istnieje możliwość nielegalnej eksmisji lub nękania przez właściciela, można zwrócić się o pomoc do prawnika. Prawnik powinien domagać się odszkodowania pieniężnego za szkody materialne na drodze sądowej.

Artykuł: Blackwall

Polecane

Popularne

Serwisy

Blackwall