RSS

Gryfy, sztangi - co to i do czeg…

Gryfy to sprzęty sportowe…

Kurzajka na stopie przyczyny i l…

Sporym problemem, który d…

A miało być tak pięknie

Biznes w internecie kusi …

USG jamy brzusznej - na czym pol…

USG brzucha. Czym jest ba…

Jak wybrać firmę pożyczkową

Gdy przeglądamy strony in…

Korekta kosztów w przypadku nieu…

Polskie przepisy podatkow…

Zaoszczędź na wymianie walut w k…

Każdy z nas wszędzie szuk…

Rowerem wzdłuż Bałtyku – poznaj…

Wprawdzie sezon wakacyjny…

Czym jest i co powinna zawierać …

Umowa darowizny ma za…

Uszczęśliwianie Europy

Niezależnie od głupot jak…

«
»

Sport to zdrowie

Powiadają, że sport to zdrowie a aktywność fizyczna jest sposobem na wiele dolegliwości. Stwierdzenie popularne i mające w sobie wiele z prawdy, choć istnieją pewne przeciwskazania do uprawiania sportu i nie zawsze musi wyjść na zdrowie. W tym artykule chcemy krótko się zastanowić nad tym czy ruch to zdrowie, a jak tak to jakie argumenty za tym przemawiają.

Wpływ sportu na zdrowie

Większość z nas w swoim życiu uprawiała jakiś sport z chęci, próby przełamania rutyny, presji rówieśniczej albo chęci poprawy sylwetki. Słowa Hipokratesa, które dzisiaj skracane są do frazy sport to zdrowie mają swoje podłoże w aspektach fizycznych, ale zahaczają również o podłoże psychiczne.

Kult perfekcyjnej sylwetki nie jest już tak popularny jak jeszcze parę lat temu, niemniej zdrowe działa kojarzone jest ze szczupłymi osobami (nie chudymi) i jest to w pełni uzasadniona interpretacja stanu zdrowia, oczywiście gdy patrzymy na ogół, bo poszczególne jednostki mogą cierpieć na choroby niepozwalające im przytyć.

Obecne czasy to czasy „siedzące człowieka” niektórzy z nas mają bardzo pasywny tryb pracy i funkcjonowania przez resztę dnia. Coraz mniejsza ilość ruchu odbija się negatywnie na naszych organizmach co często zauważamy z opóźnieniem. Liczba osób otyłych rośnie w drastycznym tempie, zależność jest prosta im bogatsze społeczeństwo tym więcej otyłych ludzi porusza się po ulicach.

Fakty są takie, że sport jest zdrowym, tylko wtedy, gdy uprawia się go z głową. Nie każda dyscyplina sportowa ma tak samo pozytywne działanie na organizm człowieka i nie każdy sport powinny uprawiać wszystkie osoby. Nasze organizmy są różne, a różnorakie choroby skutecznie potrafią eliminować nas z pewnych aktywności ruchowych.

Występują również różne formy treningu, w uproszczeniu można mówić o wytrzymałościowym oraz siłowym. Jeden skupia się na nabieraniu siły, drugi na wydolności organizmu. Oczywiście istnieje możliwość połączenia obu aspektów, czyli silnego i wydolnego organizmu, ale nigdy nie uzyska się w danym aspekcie mistrzostwa, dlatego poszczególne dyscypliny sportowe mają specjalne plany treningowe skupiające się głównie na rozwoju partii mięśni potrzebnych w danej dyscyplinie sportowej.

Jednak większość z nas to amatorzy, jakie korzyści może dać nam sport? Wiele, podstawowym jest likwidacja tkanki tłuszczowej, a raczej pomoc w jej likwidacji, gdyż tutaj bez diety się nie obędzie. Zresztą dieta odgrywa kluczową rolę dla zdrowia naszego ciała. Sport jest zdrowiem dlatego, że pozwala również zadbać o prawidłowy przepływ krwi, ogranicza ryzyko występowania zawałów czy zmniejsza ciśnienie krwi.

Lepsze funkcjonowanie organizmu ma pozytywny wpływ na działanie naszej psychiki. Świadomość, że jesteśmy zdrowi, mamy siłę wykonać wszystkie czynności w ciągu dnia, a wejście na czwarte piętro nie jest dla nas wyprawą na Rysy pozwala z uśmiechem stawać przed kolejnymi wyzwaniami. Sport powoduje wydzielanie się endorfin, co jak wiadomo ma przełożenie na pozytywny stan ducha.

Należy jednak zaznaczyć, że są pewne przeciwskazania przed uprawianiem sportu, głównie zdrowotne. Różne choroby wykluczają aktywność fizyczną, problemy z sercem czy płucami mogą na stałe wykluczyć nas ze świata sportu. Niektóre osoby posiadają tzw. „delikatne kości” i bardzo łatwo się uszkadzają co również utrudnia regularne trenowanie.

Niezależnie od tego, sport to zdrowie i powinien być uprawiany nawet w minimalnym aspekcie, każdego dnia. Nikt nie każe trenować godzinę dziennie, wyjście na spacer, praca w ogródku czy 30 minut rozciągania będą miały pozytywny wpływ dla naszego ciała, które nam za to podziękuje długą i bezproblemową pracą.

Artykuł partnera

https://www.blackwall.pl/ubrania-na-wakacje-4-rzeczy-ktore-musisz-spakowac/

https://www.blackwall.pl/jakie-akcesoria-fryzjerskie-sa-niezbedne-w-profesjonalnym-salonie/

https://www.blackwall.pl/rowerem-wzdluz-baltyku-poznajemy-trase-velo-baltica/

https://www.blackwall.pl/czy-alkomat-elektrochemiczny-jest-lepszy-od-polprzewodnikowego/

Polecane

Popularne

Serwisy

Blackwall