Rowerem wzdłuż Bałtyku – poznajemy trasę Velo Baltica
Wprawdzie sezon wakacyjny kończy się dla większości urlopowiczów wraz z końcem sierpnia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powoli zacząć myśleć już o przyszłorocznych wakacjach. Jednym z pomysłów, do których chcemy zachęcić, szczególnie zapalonych rowerzystów jest trasa wiodąca wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego.
Czym jest trasa rowerowa Via Baltica?
Jeśli ktoś myśli o kilkunastu kilometrowej ścieżce rowerowej, których każdego roku powstaje coraz więcej będzie z pewnością zaskoczony. Cała trasa rowerowa Via Baltica liczy bowiem uwaga – 540 km i prowadzi wzdłuż całej linii Morza Bałtyckiego, począwszy od Elbląga aż do granicy polsko niemieckiej, która jak wiadomo przebiega w Świnoujściu. Województwo zachodniopomorskie jest tu szczególnie aktywne, jeśli chodzi o rozbudowę infrastruktury.
Sieć tras rowerowych Velo Baltica pozwala poznać wybrzeże z zupełnie innej perspektywy
Po drodze mijamy zarówno główne nadmorskie miasta jak Gdańsk, Gdynia, Ustka, Mielno, Ustronie Morskie czy Kołobrzeg, jak również niewielkie miejscowości wczasowe. Dzięki temu mamy okazję odkryć miejsca, do których normalnie byśmy nie dotarli, planując klasyczny urlop. Nadmorskie kurorty mają to do siebie, że przynajmniej w sezonie są mocno zatłoczone przez co trudno tak naprawdę ocenić w nich coś więcej niż szerokość plaży. Decydując się na drogę rowerową mamy okazję spojrzeń na nie z zupełnie inne perspektywy, znaleźć się bliżej przyrody, której na co dzień tak nam brakuje. Słowiański Park Narodowy czy Woliński Park Narodowy to miejsca idealne do odwiedzenia na trasie szlaku. Docelowo międzynarodowy szlak rowerowy Velo Baltica ma być stale modernizowany o typowe ścieżki rowerowe budowane ze środków unijnych.
Szlak Velo Baltica wiedzie specjalnymi drogami rowerowymi
Długość trasy może rodzić naturalne pytania o stan i rodzaj dróg, którymi prowadzi opisywany szlak rowerowy. Dla wszystkich zainteresowanych mamy dobrą wiadomość. Szlak Velo Baltica został zaprojektowany tak, aby uwzględniać możliwe najlepsze nawierzchnie. Znajdziemy na nim zarówno asfalt, bruk, jak i żwir z piaskiem. Część trasy prowadzi oczywiście wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, ale bywa, iż należy zjechać w głąb lądu na drogi z dopuszczonym ruchem rowerowym. Spory udział w poprawie stanu nawierzchni mają lokalne samorządy, które oddają do użytku kolejne odcinki. Niemniej jednak należy być przygotowanym na to, że na niektórych odcinkach trwają prace budowlane.
Via Baltica to trasa rowerowa idealna do tego, aby podzielić ją na etapy
Wizja pokonania 540 km może brzmieć jako nie lada wyzwanie. Dlatego też całą trasę warto podzielić sobie na odcinki. Jest to opcja zalecana szczególnie osobom, które mieszkają niedaleko pomorza. Wówczas można zaplanować sobie, że w danym tygodniu pokonujemy odcinek w województwie pomorskim, a następnie w zachodniopomorskim.
Co zabrać ze sobą na szlak rowerowy?
Do każdej wycieczki należy się nieco przygotować, ale to tej szczególnie. Via Balcic
Sprawny rower to absolutna podstawa. Kask na głowę oraz dobre oświetlenie to kolejny element.
Długość trasy sprawia, że przyda się nam nawigacja. Jeśli chcemy polegać na tej w smartfonie, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny uchwyt na kierownicę. Przed wyjazdem dobrze jest zaopatrzyć się w tzw. sakwy, boczne torby przyczepiane po obu stronach rowerowego bagażnika. Pomieszczą one nie tylko prowiant, odzież, ale mały namiot. Na trasie spotkamy mnóstwo miejsc noclegowych od pensjonatów przez hotele aż po pola namiotowe.
Materiał zewnętrzny