Praca opiekunki w Niemczech: legalna czy na czarno?
Powody, dla których opiekunowie pracują nielegalnie
Opiekunki i opiekunowie z Polski decydują się na pracę na czarno z kilku powodów. Pierwszym z nich są finanse. Według wielu ludzi nielegalne zatrudnienie pozwala zarobić więcej, gdyż nie „oddajemy” części naszego wynagrodzenia agencji. Pozory jednak mylą – praca w opiece na czarno jest w Niemczech przestępstwem. Wykonując ją, opiekunka naraża się na kary finansowe, często o wiele wyższe niż zyski. Inną przyczyną starania się o pracę na czarno jest chęć zachowania polskiej pomocy socjalnej czy nie spłacone kredyty lub zobowiązania. Opiekunowie obawiają się, że jeśli podpiszą oficjalną umowę o pracę, to część wynagrodzenia zostanie im automatycznie zabrana na poczet spłat.
Praca na czarno a niemieckie prawo
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, praca opiekunki w Niemczech bez umowy jest przestępstwem. Nasi zachodni sąsiedzi mają nawet specjalne przepisy prawne, które wyjaśniają, kiedy dochodzi do nielegalnej pracy. Są to sytuacje, gdy:
- pracownik nie podpisał umowy z pracodawcą, a i tak otrzymuje wynagrodzenie „pod stołem”,
- pracownik ma zapewnione świadczenia socjalne i z obawy przed ich utratą nie zgłosił podjęcia pracy do odpowiedniej placówki,
- pracodawca nie zadbał o zarejestrowanie pracownika w urzędzie,
- pracodawca nie odprowadza obowiązkowych składek ubezpieczeniowych lub podatku dochodowego od wynagrodzenia.
Jeżeli więc nie podpisywałeś żadnej umowy z pracodawcą, wypłatę dostajesz w gotówce wprost do rąk i nie masz zapewnionego ubezpieczenia zdrowotnego, to wszystko wskazuje na to, że pracujesz na czarno. Dobrze jest więc już na etapie szukania pracy w niemieckiej opiece wiedzieć, co oferuje dany pracodawca czy firma. Jeśli już na początku coś wzbudza Twoje wątpliwości, lepiej dwa razy zastanowić się przed podjęciem współpracy. Za pracę na czarno grożą bowiem wysokie kary finansowe (nawet 300 tysięcy euro dla każdej ze stron). Dodatkowo wszelkie koszty ewentualnego leczenia za granicą trzeba pokryć z własnych pieniędzy. Opiekunka pracująca bez umowy może też zostać w każdej chwili zwolniona, bez podania powodu, i nie będzie w stanie dowodzić swoich racji w sądzie. Warto więc przemyśleć sobie, czy niewielki zysk jest wart takiego ryzyka.
Legalna praca w niemieckiej opiece to najlepsze rozwiązanie
Praca opiekunki jest trudna i wymagająca – lepiej więc nie dokładać sobie dodatkowego stresu spowodowanego nielegalnym zatrudnieniem. Dobrym wyborem będzie za to współpraca z renomowaną agencją opieki, która pomoże Ci w znalezieniu zatrudnienia i będzie wspierać na szteli. Przykłady takich firm znajdują się na portalu SenioPort. Zgłaszając się do agencji, możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, kontakt z koordynatorem, a także na ewentualne premie czy dodatki finansowe. Nie musisz samodzielnie organizować wyjazdu i negocjować stawek, gdyż we wszystkim pomoże Ci agencja. Podejmując legalną pracę w niemieckiej opiece, masz pewność, że jesteś bezpieczny. A poczucie bezpieczeństwa jest najważniejsze dla każdego opiekuna i opiekunki pracujących za granicą. Warto więc o nie zadbać już na samym początku.
Sprawdź szczegóły na naszej stronie internetowej: Opieka Niemcy.
Artykuł partnera