RSS

Broker a dom maklerski – jaka je…

Jesteś początkującym …

Czym jest i co powinna zawierać …

Umowa darowizny ma za…

5 pomysłów na spędzenie wolnego …

Po ciężkim tygodniu inten…

Karkonoski Park Narodowy - dlacz…

Organizacja eventu firmow…

Gryfy, sztangi - co to i do czeg…

Gryfy to sprzęty sportowe…

Tu opłaca się sprzedać włosy!

O tym rzeczywiście mówi s…

A miało być tak pięknie

Biznes w internecie kusi …

Jak wybrać konto bankowe i na ty…

Wybór odpowiedniego konta…

Zazdrość - jak z nią walczyć?

Zazdrość to jedna z najmn…

Sport to zdrowie

Powiadają, że sport to zd…

«
»

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

  • Napisany przez:

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór biura nieruchomości to często spore wyzwanie. Nie chcemy przecież powierzać sprzedaży lub wynajmu domu czy mieszkania komuś niekompetentnemu. Jak więc znaleźć tę najlepszą, najefektywniejszą agencję? Poniżej prezentujemy kilka ważnych wskazówek.

Poziom kwalifikacji i zdobyte doświadczenie

Jakość usług pośrednictwa nieruchomości zależy głownie od kompetencji agentów i ich doświadczenia. Chociaż zawód pośrednika nieruchomości nie wymaga już od lat uprawnień (oraz nie ma konieczności zdawania żadnego egzaminu), to z pewnością lepiej zaufać komuś, kto posiada sporo praktyki i dobrze zna rynek.

Zawód agenta nieruchomości wiąże się bowiem z wykorzystywaniem wiedzy z wielu dziedzin. Między innymi chodzi o prawo budowlane, spadkowe, wiedzę o ubezpieczeniach, bankowości czy chwytach marketingowych. By ją posiąść, często nie wystarczy zwykłe szkolenie. Najlepiej zdobywa się ją poprzez doświadczenie przy kolejnych przeprowadzonych transakcjach. Kompetencje i doświadczenie powinno być więc jednym z podstawowych kryteriów wyboru agencji.

Znajomość lokalnej specyfiki

Bardzo istotne jest również to, żeby agenci nieruchomości znali nie tylko ogólnopolski rynek, ale także dokładnie wiedzieli, jak sytuacja wygląda w konkretnym regionie czy mieście, który nas jako klientów interesuje. Dzięki temu będą w stanie udzielić porad co do ceny, wymagań oraz wielu innych szczegółów, o których nie dowiemy się z Internetu. Jak wiadomo, często o rzeczywistej wartości lub przyszłej cenie nieruchomości decyduje jej lokalizacja, odległość od turystycznych miejsc czy ilości lokalnych inwestycji. W związku z tym będąc zainteresowanym nieruchomościami w Beskidach właściwszym będzie nawiązanie współpracy z agencją, dla której sprzedaż nieruchomości w Bielsku-Białej czy nieruchomości w Żywcu to chleb powszedni.

Jakość prezentowanych materiałów

Kolejnym ważnym kryterium jest wygląd strony internetowej biura nieruchomości oraz znajdujących się na niej ogłoszeń, a także ofert prezentowanych przez dane biuro na portalach związanych ze sprzedażą mieszkań i domów. Chodzi nie tylko o przejrzystość czy teksty, ale przede wszystkim zdjęcia nieruchomości, które powinny przyciągać uwagę i być atrakcyjne pod względem sprzedażowym.

Wsparcie przy kredycie

Naprawdę dobre biura nieruchomości oprócz usług związanych z samą transakcją kupna-sprzedaży nieruchomości oferują również pomoc przy uzyskaniu kredytu hipotecznego. Często współpracują z pośrednikami kredytowymi posiadającymi oferty wielu banków. Klient ma więc szybki, łatwy dostęp do ofert kredytowych i ich porównania, dzięki czemu można oszczędzić czas oraz nierzadko dostać korzystniejszą finansowo propozycję.

Indywidualizacja obsługi

Przy wyborze biura nieruchomości dobrze też zwrócić uwagę na to, czy daje ono klientom indywidualnego opiekuna, który odpowiednio zidentyfikuje potrzeby i dopasuje do nich własne działania. Jeśli biuro wszystkim klientom oferuje to samo i jeden pośrednik zajmuje się dziesiątkami osób – nie jest to dobry znak. Nie będzie on przecież wtedy w stanie nawet pamiętać dokładnie preferencji każdego klienta z osobna i realnie go wesprzeć.

Umowy na wyłączność

Wskazane jest także wybierać agencje, które podpisują umowy na wyłączność – nie boją się tego. Świadczy to o tym, że biuro potrafi wziąć pełną odpowiedzialność za powodzenie naszej transakcji i nie zdaje się na łut szczęścia czy przypadek.

Polecenia

Ważne też, by zwracać uwagę na krążące o danej firmie opinie – nie tylko te internetowe, ale również te od znajomych, rodziny. Jednak należy uważać – nie wszystkie oceny są prawdziwe i nie każde polecenie będzie bezinteresowne. Duże znacznie ma czas istnienia firmy na rynku i jej prosperowanie. Wiele mówi nawet sama siedziba biura nieruchomości – w jakim znajduje się budynku, jak wyglądają wnętrza. Nie chcemy przecież trafić na firmę-krzak.

Koszty

To, na co każdy zwraca uwagę – koszty – nie powinny przysłaniać nam pozostałych kryteriów. Oczywiście nikt nie lubi przepłacać za usługi, jednak w przypadku nieruchomości najtańsza opcja nie wydaje się najbezpieczniejsza. Za pomoc profesjonalistów nie możemy oczekiwać bardzo małej stawki. Bardzo niska wręcz powinna wzbudzić czujność. Lepiej współpracować ze sprawdzonymi firmami na rynku.

Artykuł zewnętrzny

https://www.blackwall.pl/skuteczne-porady-na-sprawna-przeprowadzke-biura/

Polecane

Popularne

Serwisy

Blackwall